Jak dbać o skórę zimą?
To pytanie zadaje sobie wiele osób myśląc o mrozie i zimnym wietrze na dworze, ale również o suchym powietrzu, które otacza nas w zamkniętych pomieszczeniach.
TWARZ
W czasie zimy nasza skóra wymaga wyjątkowej ochrony i pielęgnacji. Skóra twarzy jest szczególnie narażona na zewnętrzne czynniki, tj. wiatr, śnieg, deszcz, mróz i ujemne temperatury. Dodatkowo przeżywa ona szok termiczny związany z przechodzeniem z zimnego dworu do ciepłych pomieszczeń, w których powietrze jest bardzo suche od ogrzewania i klimatyzacji. Niestety skutki złej ochrony naszej skóry mogą być dla nas trudno odwracalne. Wysuszona skóra szybciej się starzeje i powstają na niej brzydkie zaczerwienienia.Pierwszy krok, to prawidłowe oczyszczanie. Chcąc skutecznie i bezpiecznie oczyścić twarz należy stosować delikatne mleczko do demakijażu bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe włączane są w strukturę błony komórkowej regulując jej płynność. Odgrywają także istotną rolę w procesach metabolicznych skóry. Normalizują międzykomórkowe warstwy lipidowe i poprawiają funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka. Przeciwdziałają utracie wody, hamując w ten sposób procesy starzenia skóry oraz zapobiegając jej suchości i szorstkości. Tym samym sprawiają, że naskórek jest miękki oraz elastyczny. Szczególnie bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe jest olej wiesiołkowy. Olej z awokado i ekstrakt z aloesu pomogą utrzymać optymalne nawilżenie skóry.
Drugi krok, to ochrona w postaci odpowiedniego kremu. Najlepsze na zimę są kremy zawierające naturalne oleje, np. wspomniany wcześniej olej z wiesiołka, z awokado, opuncji figowej, słodkich migdałów lub olej sezamowy. Idealnym rozwiązaniem na zimowy czas jest użycie kremu, przy jednoczesnym zastosowaniu olejku pielęgnacyjnego. Takim przykładowym zestawem może być krem na dzień z serii NATURALIS Biorythm i ujędrniający olejek z tej samej serii.
Stosując różnego rodzaju środki ochronne na skórę twarzy często zapominamy zadbać o usta, które są tak samo narażone na szkodliwe działanie mrozu i zimna. Wysuszone przez zimny wiatr usta zwilżamy śliną, która szybko zamarza i usta zaczynają na pierzchnąć i pękać. Aby tego uniknąć należy stosować pomadki ochronne, najlepiej takie, które zawierają wosk pszczeli i naturalne oleje. Warto mieć taką pomadkę przy sobie w torebce i kilkukrotnie w ciągu dnia nakładać na usta warstwę ochronną.
DŁONIE
Dłonie to kolejna część naszego ciała wyjątkowo narażona na mroźne powietrze. Główna ochrona, to rękawiczki, o których nie powinniśmy zapominać. Poza rękawiczkami należy również stosować krem ochronny, który będzie dodatkowo zabezpieczał skórę rąk przed pękaniem i wysuszaniem. Przy wyborze kremu najlepiej zwrócić uwagę, aby zwierał wosk pszczeli, naturalne oleje oraz masło shea. Składniki te w najlepszy sposób potrafią zabezpieczyć skórę przed działaniem mrozu i zimnego wiatru. Masło shea dodatkowo wspomaga barierę ochronną, utrzymuje nawilżenie skóry. Zapobiega podrażnieniom. Dodatek ekstraktu z aronii znakomicie sprawdza się w kremach do rąk, aby neutralizować objawy stresu skórnego, teleangiektazji (rozszerzone naczynia), nadwrażliwości i przesuszonej skóry, które występują właśnie zimą. Stosując kremy do rąk dbajmy jednocześnie o paznokcie, które również zabezpieczmy kremem przy okazji pielęgnacji dłoni.Jeśli poszukujesz sprawdzonego kremu do rąk, to polecamy łagodzący krem z serii NATURALIS Aronia, który jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji zniszczonej i podrażnionej skóry rąk i paznokci.